Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu

AKTUALNOŚCI, strona 6:

Zostań rodziną zastępczą. Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi

Utworzono dnia 01.03.2023

Ruszyła kampania społeczna „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi”. Powstała, by zachęcać do tworzenia rodzin zastępczych, a jej pomysłodawcą i realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Głównym elementem kampanii jest spot filmowy.

Przygotowana przez MOPS kampania ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci, które nie mogą z różnych powodów wychowywać się w rodzinie biologicznej. Dla takich dzieci poszukiwani są rodzice zastępczy, a więc osoby, które czasowo zaopiekują się nimi i stworzą jak najlepsze warunki dla ich rozwoju.

Warto przypomnieć, że aby zostać rodzicem zastępczym trzeba spełnić warunki określone ustawowo, a także przejść cykl szkoleń, rozmowy z psychologami i specjalistami zajmującymi się pieczą zastępczą. Wszystko po to, by zbadać motywację osób, które chcą pełnić rolę rodziców zastępczych i sprawdzić czy mają do tego odpowiednie predyspozycje. To także możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu wychowania, radzenia sobie z trudnościami.

Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych często mają ze sobą bagaż trudnych doświadczeń i przeżyć. Stąd ważne jest odpowiednie przygotowanie przyszłych opiekunów, ich otwartość i gotowość do zmierzenia się z trudnościami. Jednak, jak podkreślają rodzice zastępczy, piecza to także radość i ogromna satysfakcja z tego, że można zapewnić dzieciom w trudnej sytuacji to czego najbardziej potrzebują – dom, rodzinę i dobre fundamenty dla ich dorosłego życia.

Chcesz zostać rodzicem zastępczym lub dowiedzieć się więcej ?
Skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej

Sekcja Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, 42-217 Częstochowa
tel. 34 372 42 24, 372 42 21, 372 42 19

czytaj dalej na temat: Zostań rodziną zastępczą. Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi

Informator dla osób doświadczających przemocy w Powiecie Sanockim

Utworzono dnia 22.02.2023

W związku z obchodzonym dzisiaj tj. 22 lutego 2023 r. „Dniem Ofiar Przestępstw” i przypadającym w 2023 r. w dniach od 20 do 26 lutego „Ogólnopolskim Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” podczas którego realizowanych jest wiele inicjatyw, w tym w szczególności skierowanych do osób doznających przemocy domowej, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu włącza się w działania w ramach tejże kampanii i publikuje informator, który dostarcza informacji o możliwościach przeciwdziałania zjawisku przemocy.

W Powiecie Sanockim istnieje szereg instytucji udzielających pomocy osobom poszkodowanym w wyniku przemocy. W pierwszej kolejności jest to: Policja, Sąd Rejonowy, Punkt Interwencji Kryzysowej działający na terenie Miasta Sanoka, Zespoły Interdyscyplinarne działające przy ośrodkach pomocy społecznej, Miejskie i Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, służba zdrowia udzielająca ofiarom przemocy pomocy medycznej, a także szkoły jako instytucje rozpoznające symptomy dziecka krzywdzonego, prowadzące działania edukacyjne  i profilaktyczne. Najliczniejszą sieć instytucji wspierającym osoby doświadczające przemocy stanowią ośrodki pomocy społecznej, których w Powiecie Sanockim jest osiem.

Niniejszy informator dostarcza informacji o możliwościach przeciwdziałania zjawisku przemocy.

Informator dla osób doświadczających przemocy w Powiecie Sanockim.odt

czytaj dalej na temat: Informator dla osób doświadczających przemocy w Powiecie Sanockim

Wnioski 500+ na nowy okres świadczeniowy

Utworzono dnia 10.02.2023

Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Wnioski o 500+ teraz również w aplikacji mZUS

W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS.
To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:

- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL,
- bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.

Kiedy wypłata świadczenia?

Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Osobie, która złoży go:
- do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
- w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
- w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

INFORMATOR_ŚWIADCZENIA_DLA_RODZINY_Z_ZUS.pdf

czytaj dalej na temat: Wnioski 500+ na nowy okres świadczeniowy

Refundacja podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.

Utworzono dnia 09.02.2023

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687) odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwach domowych, o których mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy – Prawo energetyczne przysługuje refundacja podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.
Refundacja poniesionych w 2023 r. kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.

Komu przysługuje refundacja podatku VAT❓
1️⃣ gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe,
2️⃣ źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB,
3️⃣ przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

PORADNIK - Jak wypełnić wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r.docx

PREZENTACJA - Jak wypłenić wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT za gaz dostarczony w 2023 r.pptx

WNIOSEK O WYPŁATĘ REFUNDACJI PODATKU VAT ZA DOSTARCZONE PALIWA GAZOWE W 2023 R.pdf

czytaj dalej na temat: Refundacja podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.

Kongres Ogólnopolskich Targów Pracy

Utworzono dnia 08.02.2023

Fundacja OPTEA we współpracy z Centrum Wystawienniczo – Kongresowym G2A Arena organizują Kongres Ogólnopolskich Targów Pracy NetWorkPower, który odbędzie się 19-20 kwietnia 2023 roku w G2A Arenie w Jasionce koło Rzeszowa.
Podczas 2-dniowego Kongresu wielu ekspertów m.in. z działów HR, prezesów, prawników, przedstawicieli administracji rządowej wypowie się na tematy związane z trendami na rynku pracy, zmianami i nowościami technologicznymi, wyzwaniami i szansami związanymi z zatrudnianiem pracowników wykluczonych społecznie oraz pracowników z Ukrainy, zmianami w kodeksie pracy i wieloma innymi zagadnieniami, z którymi mierzy się współczesny rynek pracy.
Udział w targach pracy przewidziany jest dla ponad 200 wystawców poszukujących pracowników. Pracodawcy z całej Polski, ze wszystkich branż spotkają się w G2A Arenie aby zaprezentować nie tylko swoje aktualne oferty pracy, ale także nawiązać kontakty, które w przyszłości zaowocują współpracą. 

czytaj dalej na temat: Kongres Ogólnopolskich Targów Pracy

„Krok w przyszłość” - Projekt skierowany do studentów/ absolwentów uczelni wyższych z niepełnosprawnością

Utworzono dnia 08.02.2023

Stowarzyszenie „CRAS” realizuje projekt pn. „Krok w przyszłość”, w którym oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe wg potrzeb oraz płatne 4-miesięczne staże zawodowe.
Projekt skierowany jest do 20 osób z niepełnosprawnościami, w tym co najmniej 16 osób ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Projekt „Krok w przyszłość” jest współfinansowany ze środków państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Udział w projekcie jest całkowicie BEZPŁATNY.
Stowarzyszenie „CRAS” - Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej z Rzeszowa to organizacja pozarządowa, niedziałająca dla zysku, wspierająca rozwój społeczny i ekonomiczny województwa podkarpackiego. Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na wdrażaniu projektów, skierowanych do osób wykluczonych.

czytaj dalej na temat: „Krok w przyszłość” - Projekt skierowany do studentów/ absolwentów uczelni wyższych z niepełnosprawnością

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW - USŁUGI OPIEKUŃCZE W RAMACH PROGRAMU "ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ - EDYCJA 2023"

Utworzono dnia 08.02.2023

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu, tj.:

osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: w stopniu znacznym lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art.. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm.).

Uczestnicy programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:

  •  wyjściu, powrocie i dojeździe do wskazanych przez uczestnika miejsc,
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,
  • czynnym uczestnictwie w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych,
  • wykonywaniu czynności dnia codziennego,
  • załatwianiu spraw urzędowych,
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami

Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:

  • poprawę funkcjonowania w życiu społecznym,
  • ograniczanie skutków niepełnosprawności,
  • stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności,
  • przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo wyboru osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
Osoby wskazane przez osobę niepełnosprawną lub jego opiekuna prawnego nie mogą być członkami rodziny osoby niepełnosprawnej. Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy rodziców i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego w 2023 roku proszone są o złożenie następujących dokumentów:

  1. Kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 (załącznik nr 1 poniżej);
  2. Klauzulę informacyjną RODO (załącznik nr 2 poniżej);
  3. Kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/ o niepełnosprawności.

O przyjęciu do Programu zadecyduje kolejność zgłoszeń (z zastrzeżeniem, że pierwszeństwo mają osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją).

Pozostałe zgłoszenia trafią na listę rezerwową.

Wypełnione druki należy dostarczyć do siedziby Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu

- osobiście;

- za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres: Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu, ul. Targowa 5, 38-540 Zagórz;

- elektronicznej na adres: mgops@zagorz.pl

Nabór trwa do 14 lutego 2023 r.

Osoby, które złożą wniosek po tym terminie (i spełnią warunki uczestnictwa) zostaną wpisane na listę rezerwową.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 13 46 23 373.

mLegitymacja emeryta-rencisty

Utworzono dnia 11.01.2023

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.
W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. ZUS wystawi również mLegitymację emerytom i rencistom, którzy mają już legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.

Legitymacja w telefonie

Z mLegitymacji będzie można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty. Szczegółowe informacje na stronie:
https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

mLegitymacja – nowa forma, te same uprawnienia

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Wniosek o tradycyjną legitymację

Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (formularz ERL).

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

czytaj dalej na temat: mLegitymacja emeryta-rencisty

Rozstrzygnięcie Programu asystent rodziny na rok 2022

Utworzono dnia 30.12.2022
Gmina Zagórz otrzymała od Wojewody Podkarpackiego dotację celową z państwowego funduszu celowego: Funduszu Pracy w postaci dofinansowania 3000,00 zł.
Liczba asystentów rodziny objętych Programem: 1.
Liczba etatów asystenta rodziny objętych Programem: 1
Kwota przyznanego dofinansowania: 3000,00 zł.
Realizatorem programu jest Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu.
 
czytaj dalej na temat: Rozstrzygnięcie Programu asystent rodziny na rok 2022

Ogłoszenie o projekcie

Utworzono dnia 27.12.2022

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 775

W poprzednim tygodniu: 1273

W tym miesiącu: 4766

W poprzednim miesiącu: 4717

Wszystkich: 214487

Imieniny