AKTUALNOŚCI, strona 5:
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Rusza nabór wniosków do edycji 2022
Ruszył nabór wniosków w ramach przyszłorocznej edycji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".
Wsparcie w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszenie przy wyjściu do urzędu czy teatru – rola asystenta osobistego dla osoby z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz,
osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Opieka wytchnieniowa
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022, stanowi kontynuację działań wynikających z Programów pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019, edycja 2020 oraz edycja 2021.
Codzienna opieka nad osobą z niepełnosprawnościami to wielkie wyzwanie. To właśnie z myślą o odciążeniu opiekunów powstał program „Opieka wytchnieniowa”. Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Zaproszenie do udziału w projekcie pn. "Razem do celu"
Przeciętny dochód z pracy w gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2020 roku

Informujemy, iż zgodnie z obwieszczeniem, które pojawiło się w dniu 22.09.2021 na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2020 r.: 3819 zł.
Poniżej zamieszczamy Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2020 roku:
DODATKOWY NABÓR DO KLUBU AKTYWNEGO SENIORA LOKOMOTYWA W ZAGÓRZU! WAŻNE ZMIANY!!!
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu informuje, że prowadzony jest dodatkowy nabór uczestników do projektu Klub Aktywnego Seniora "LOKOMOTYWA" w Zagórzu. Obecnie do Klubu oraz uczestnictwa w projekcie „Klub Aktywnego Seniora – zwiększenie dostępności usług społecznych dla seniorów w gminie Zagórz” mogą się zgłaszać mieszkańcy nieaktywni zawodowo spełniający kryterium wieku (kobiety powyżej 60 roku życia oraz mężczyźni powyżej 65 roku życia) z terenu CAŁEJ GMINY ZAGÓRZ. Decyduje kolejność zgłoszeń.
czytaj dalej na temat: DODATKOWY NABÓR DO KLUBU AKTYWNEGO SENIORA LOKOMOTYWA W ZAGÓRZU! WAŻNE ZMIANY!!!Poradnictwo psychologiczne - zmiany w godzinach dyżurów




Telefon zaufania młodych
Od 1 czerwca 2021 r. psychologowie Fundacji ITAKA, przez 6 dni w tygodniu, dyżurują przy Telefonie Zaufania Młodych pod numerem 22 484 88 04. Pomoc psychologiczna pod tym numerem jest całkowicie bezpłatna.
Numer skierowany jest głównie do:
dzieci
młodzieży
młodych dorosłych (do 25 r.ż.)
Jeśli:
- masz kłopoty w szkole, w domu, jesteś młodym dorosłym i masz problemy w pracy, w relacjach z ludźmi lub po prostu potrzebujesz porozmawiać,
- czujesz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego lub nie radzisz sobie z codziennością,
- podejrzewasz, że masz depresję,
- masz opory przed pójściem do specjalisty,
- obawiasz się reakcji otoczenia na wiadomość, że chodzisz do psychologa, leczysz się u psychiatry, podejrzewasz, że na depresję choruje ktoś z Twoich bliskich, przyjaciół i chcesz wiedzieć, jak możesz mu pomóc.
ZADZWOŃ NA NUMER 22 484 88 04!
Psychologowie czekają na Twój telefon. Nie stawiają diagnozy, nie leczą, nie oceniają, ale wysłuchają i udzielą wsparcia. Wytłumaczą także, jakie są objawy depresji, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją i podpowiedzą co robić dalej.
Telefon: poniedziałek - sobota 11.00-21.00
Czat: poniedziałek i wtorek 11.00 - 21.00
UWAGA! Jest możliwość uzyskania wsparcia online w postaci pakietu NIEODPŁATNYCH sesji z psychologiem. Pakiet to 5 sesji po 50 minut.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA, NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE I MEDIACJA
Starostwo Powiatowe w Sanoku uprzejmie informuje, iż od dnia 14 czerwca 2021 r. wznowione zostało stacjonarne świadczenie usług w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Sanockiego. Zapisy na porady odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00 pod numerem telefonu 13 46 52 939. Więcej informacji w rozwinięciu tej wiadomości.