AKTUALNOŚCI, strona 1:
ZUS: „renta wdowia” - wnioski od stycznia 2025 r. Jakie warunki należy spełnić?
Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.
Nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi w organach, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA oraz Biuro Emerytalne Służby Więziennej.
Jednak samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby uzyskać „rentę wdowią”. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń.
czytaj dalej na temat: ZUS: „renta wdowia” - wnioski od stycznia 2025 r. Jakie warunki należy spełnić?Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
„TAK dla pomocy NIE dla przemocy domowej”
Od października br. w ramach realizacji programu samorządu województwa podkarpackiego dotyczącego przeciwdziałania przemocy domowej, przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Fundacja Pogody Ducha rozpoczyna emisję podcastów pod wspólnym tytułem „TAK dla pomocy NIE dla przemocy domowej”.
Zachęcamy do obejrzenia serii 12 podcastów, zrealizowanych przez Fundację Pogody Ducha w ramach projektu pn. „TAK dla pomocy NIE dla przemocy domowej”, któreych realizacja została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
https://www.youtube.com/@FundacjaPogodyDucha
czytaj dalej na temat: „TAK dla pomocy NIE dla przemocy domowej”Nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu
prowadzi nabór do programu
„ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
– edycja 2025
Termin naboru wniosków do 20.12.2024 r.
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu informuje, iż Gmina Zagórz przystąpiła do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Na realizację zadania Gmina Zagórz otrzymała środki
z Funduszu Solidarnościowego w wysokości
460 927,80 zł.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia obchodzimy ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół i zauważyć, że osoby niepełnosprawne są wśród nas.
Zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie im pełniejszej integracji ze społeczeństwem – oto cele Dnia Osób Niepełnosprawnych.
W tym ważnym dniu życzymy, by nie zabrakło Państwu przekonania, że niepełnosprawność nie musi być przyczyną bezradności, samotności i izolacji. Życzymy wytrwałości, wiele osobistego szczęścia, pogody ducha i tylko życzliwych ludzi wokół. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech.
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na realizację usług opiekuńczych w roku 2025
Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz ogłasza otwarty konkurs ofert pn.: „Realizacja usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania od dnia 01.01.2025 r. do dnia 31.12.2025 r. obejmujących organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych z przeznaczeniem dla osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Zagórz”.
Zarządzenie Nr 192/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz z dnia 21.11.2024 r.pdf
Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert z 21.11.2024 r.pdf
Załącznik Nr 1 do konkursu ofert. Warunki wyboru ofert na świadczenie usług opiekuńczych.pdf
Załącznik Nr 2 do konkursu ofert. Oświadczenie oferenta w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych przewidzianych w art. 13 lub art. 14 RODO.docx
Zaproszenie do udziału w pracach komisji konkursowej.pdf
Wzór oferty realizacji zadania publicznego.docx
Zarządzenie w sprawie powołania Komisji konkursowej w ramach postępowania konkursowego.pdf
Aktualizacja 16 grudnia 2024 r.:
Infromacja o rozstrzygnięciu konkursu.pdf
czytaj dalej na temat: Ogłoszenie o otwartym konkursie ofert na realizację usług opiekuńczych w roku 2025Informacja o podwyższeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2025 r.
W dniu 8 listopada 2024 r. w Monitorze Polskim (M.P. 2024 r., poz. 967) ukazało się Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 listopada 2024 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2025. Od 1 stycznia 2025 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie wynosić 3287 zł miesięcznie.
czytaj dalej na temat: Informacja o podwyższeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego od 1 stycznia 2025 r.Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1. Dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub,
2. Osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.